Australský ovčák

25. srpna 2010 v 11:08 | Jana Poživilová |  pejsánci

                               AUSTRALSKÝ OVČÁK


Australský ovčák (angl. Australian Shepherd Dog) je středně velký, silný a vytrvalý pracovní pes, který byl vyšlechtěný k pasení ovcí.
Plemeno vzniklo v USA, Kalifornii na začátku 20.století, ale jeho předci jsou ovčáci dovezení z Austrálie a z Nového Zélandu. Byl určen k pasení ovcí. Dnes je kromě pasení používán také jako záchranářský pes a také jako společník, který však potřebuje dostatek prostoru a pracovního využití.
Jsou to hraví, přítulní psi, jsou velice poslušní a rychle se učí. Mají silně vyvinutý obranný pud a instinktivně pasou. S lidmi i zvířaty by se měl snášet dobře. Australský ovčák je vhodný především, pro život na venkově, ale i dobře si zvykne ve městě. Není to plemeno, které by mohlo být samotné na zahradě nebo v kotci.

Popis
Australský ovčák se silný, robustní pes, úměrný vzrůstem. Formát těla je lehce obdélníkový, hlava velikostí ladící s tělem, silná, suchá a stejně dlouhá jako široká. Stop je znatelný, pysky pevně přiléhající. Čenich je je u black-trikolor a blue-merle psů černý, ale u red merle a red-tricolor hnědý. Požadována je plnochrupost a nůžkový skus.
Oči jsou madlového tvaru a mohou být hnědé, jantarové i modré. Uši jsou trojúhelníkového tvaru, střední velikosti a poměrně vysoko nasazené. Ocas je rovný, přirozeně dlouhý nebo přirozeně krátký, je-li kupírovaný, jeho délka nepřesahuje 10 cm. Srst je jemná, hustá a středně dlouhá. Barvy blue merle, černá, red merle, červená s či bez bílých a tříslových odznaků. Na hlavě by bílá neměla převažovat a línie růstu bílých chlupů límce nesmí přesáhnout kohoutek. Zbarvení merle s věkem tmavne.

Chov v ČR
První vrh štěňat australského ovčáka s registrací FCI byl v ČR odchován v roce 2002 v chovatelské stanici Puella Fera. V současné době zastřešují chov australského ovčáka v ČR dva chovatelské kluby - KCHBO (Klub chovatelů belgických ovčáků v Českých zemích) a KCHMPP (Klub chovatelů málopočetných plemen).

australský ovčák
                                            autor fotografie Zuzana Buráňová
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

co máš z těchto zvířat nejraději?

Had 21.4% (3)
Pejsek 42.9% (6)
Kůň 7.1% (1)
Žirafa 14.3% (2)
Tuleň 14.3% (2)
Tygr 0% (0)

Komentáře

1 Radka Radka | 28. ledna 2011 v 22:47 | Reagovat

já Australsý ovčáky miluju a konečně vim co do občanky za referát :D(berem rasy a plemena zvěří :))

2 starjanulka starjanulka | 28. ledna 2011 v 22:48 | Reagovat

[1]:jojo taky je miluju :o* :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama